 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (25WXA470MEFC10X9)
Rubycon 25WXA470MEFC10X9
PartNo:
25WXA470MEFC10X9
Manufacturers: Rubycon
Qty: 647
Request Qty:
Description: CAP ALUM 470UF 25V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:BC
Capacitance:220μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:25V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:1000 Hrs @ 150°C
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C
Type:-
Applications:Automotive
Ripple Current:150mA
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.453" (11.50mm)
Surface Mount Land Size:0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)