 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (25YXF2200MEFC16X25)
Rubycon 25YXF2200MEFC16X25
PartNo:
25YXF2200MEFC16X25
Manufacturers: Rubycon
Qty: 593
Request Qty:
Description: CAP ALUM 2200UF 25V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:BT
Capacitance:470μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:16V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Type:-
Applications:Automotive
Ripple Current:945mA
Impedance:75 mOhm
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.709" (18.00mm)