 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (25YXG470MEFC10X16)
Rubycon 25YXG470MEFC10X16
PartNo:
25YXG470MEFC10X16
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1299
Request Qty:
Description: CAP ALUM 470UF 25V 20% RADIAL
Packaging:Bulk
Series:FC
Capacitance:6800μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:AEC-Q200
Ripple Current:2.117A
Impedance:28 mOhm
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):0.787" (20.00mm)