 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (25YXG470MEFC8X20)
Rubycon 25YXG470MEFC8X20
PartNo:
25YXG470MEFC8X20
Manufacturers: Rubycon
Qty: 730
Request Qty:
Description: CAP ALUM 470UF 25V 20% RADIAL
Packaging:Bulk
Series:GU
Capacitance:15000μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:16V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:2.57A
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)