 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (25YXG47M5X11)
Rubycon 25YXG47M5X11
PartNo:
25YXG47M5X11
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1628
Request Qty:
Description: CAP ALUM 47UF 25V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:UX
Capacitance:330μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:10V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:318mA
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size:0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)