 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (25YXG47MEFC5X11)
Rubycon 25YXG47MEFC5X11
PartNo:
25YXG47MEFC5X11
Manufacturers: Rubycon
Qty: 3918
Request Qty:
Description: CAP ALUM 47UF 25V 20% RADIAL
Packaging:Bulk
Series:FC
Capacitance:3900μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:10V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:AEC-Q200
Ripple Current:1.874A
Impedance:29 mOhm
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):0.787" (20.00mm)