 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (25ZLJ1200M10X25)
Rubycon 25ZLJ1200M10X25
PartNo:
25ZLJ1200M10X25
Manufacturers: Rubycon
Qty: 706
Request Qty:
Description: CAP ALUM 1200UF 25V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:GR
Capacitance:180μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:400V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:900mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)