 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (25ZLJ560M8X20)
Rubycon 25ZLJ560M8X20
PartNo:
25ZLJ560M8X20
Manufacturers: Rubycon
Qty: 705
Request Qty:
Description: CAP ALUM 560UF 25V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:GN
Capacitance:1500μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:220V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:2.76A
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)