 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (25ZLJ68M5X11)
Rubycon 25ZLJ68M5X11
PartNo:
25ZLJ68M5X11
Manufacturers: Rubycon
Qty: 2965
Request Qty:
Description: CAP ALUM 68UF 25V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:160 CLA
Capacitance:680μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:35V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:1500 Hrs @ 150°C
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Type:-
Applications:Automotive
Ripple Current:830mA
Impedance:50 mOhm
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):0.689" (17.50mm)
Surface Mount Land Size:0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)