 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (25ZLS1000MEFC10X23)
Rubycon 25ZLS1000MEFC10X23
PartNo:
25ZLS1000MEFC10X23
Manufacturers: Rubycon
Qty: 997
Request Qty:
Description: CAP ALUM 1000UF 25V RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:GY
Capacitance:8200μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:25V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:2.1A
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)