 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (25ZLS560MEFC8X20)
Rubycon 25ZLS560MEFC8X20
PartNo:
25ZLS560MEFC8X20
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1000
Request Qty:
Description: CAP ALUM 560UF 25V RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:cxda-ReelR Alternate Packaging
Series:Alchip? MVY
Capacitance:220μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:16V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:280mA
Impedance:340 mOhm
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.303" (7.70mm)
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)