 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (25ZLS820MEFC10X20)
Rubycon 25ZLS820MEFC10X20
PartNo:
25ZLS820MEFC10X20
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1000
Request Qty:
Description: CAP ALUM 820UF 25V RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:GY
Capacitance:3300μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:63V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:2.2A
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)