 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (350TXW33MEFC10X25)
Rubycon 350TXW33MEFC10X25
PartNo:
350TXW33MEFC10X25
Manufacturers: Rubycon
Qty: 998
Request Qty:
Description: CAP ALUM 33UF 350V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:PW
Capacitance:220μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:200V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:515mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max):1.378" (35.00mm)