 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (35MH710MEFC5X7)
Rubycon 35MH710MEFC5X7
PartNo:
35MH710MEFC5X7
Manufacturers: Rubycon
Qty: 5000
Request Qty:
Description: CAP ALUM 10UF 35V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:cxda-ReelR Alternate Packaging
Series:FK
Capacitance:47μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:25V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:Automotive
Ripple Current:156mA
Impedance:360 mOhm
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)