 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (35ML10MEFC4X7)
Rubycon 35ML10MEFC4X7
PartNo:
35ML10MEFC4X7
Manufacturers: Rubycon
Qty: 4297
Request Qty:
Description: CAP ALUM 10UF 35V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:WX
Capacitance:22μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:16V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:37mA
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size:0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)