 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (35PK1000MEFC10X20)
Rubycon 35PK1000MEFC10X20
PartNo:
35PK1000MEFC10X20
Manufacturers: Rubycon
Qty: 10175
Request Qty:
Description: CAP ALUM 1000UF 35V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:TG
Capacitance:1000μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:10V
ESR (Equivalent Series Resistance):120 mOhm
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:800mA
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.531" (13.50mm)
Surface Mount Land Size:0.531" L x 0.531" W (13.50mm x 13.50mm)