 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (35PK2200MEFC16X25)
Rubycon 35PK2200MEFC16X25
PartNo:
35PK2200MEFC16X25
Manufacturers: Rubycon
Qty: 596
Request Qty:
Description: CAP ALUM 2200UF 35V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:UD
Capacitance:56μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:150mA
Impedance:760 mOhm
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size:0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)