 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (35PK22MEFC5X11)
Rubycon 35PK22MEFC5X11
PartNo:
35PK22MEFC5X11
Manufacturers: Rubycon
Qty: 2791
Request Qty:
Description: CAP ALUM 22UF 35V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:cxda-ReelR Alternate Packaging
Series:AFK
Capacitance:470μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance):160 mOhm
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:450mA
Impedance:160 mOhm
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)