 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (35PK47MEFC5X11)
Rubycon 35PK47MEFC5X11
PartNo:
35PK47MEFC5X11
Manufacturers: Rubycon
Qty: 2566
Request Qty:
Description: CAP ALUM 47UF 35V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:cxda-ReelR Alternate Packaging
Series:CL
Capacitance:47μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:35V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:300mA
Impedance:260 mOhm
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)