 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (35PK680M10X16)
Rubycon 35PK680M10X16
PartNo:
35PK680M10X16
Manufacturers: Rubycon
Qty: 926
Request Qty:
Description: CAP ALUM 680UF 35V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:GR
Capacitance:82μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:450V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:560mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)