 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (35PX22MEFC5X11)
Rubycon 35PX22MEFC5X11
PartNo:
35PX22MEFC5X11
Manufacturers: Rubycon
Qty: 2998
Request Qty:
Description: CAP ALUM 22UF 35V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:PM
Capacitance:3900μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:25V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:2.53A
Impedance:19 mOhm
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)