 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (35PX33MEFC5X11)
Rubycon 35PX33MEFC5X11
PartNo:
35PX33MEFC5X11
Manufacturers: Rubycon
Qty: 2721
Request Qty:
Description: CAP ALUM 33UF 35V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:NHG
Capacitance:330μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:50V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:410mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.669" (17.00mm)