 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (35YXF470MEFC10X20)
Rubycon 35YXF470MEFC10X20
PartNo:
35YXF470MEFC10X20
Manufacturers: Rubycon
Qty: 15261
Request Qty:
Description: CAP ALUM 470UF 35V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:cxda-ReelR
Series:WP
Capacitance:47μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:10V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:Bi-Polar
Applications:-
Ripple Current:61mA
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)