 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (35YXG270MEFC8X20)
Rubycon 35YXG270MEFC8X20
PartNo:
35YXG270MEFC8X20
Manufacturers: Rubycon
Qty: 974
Request Qty:
Description: CAP ALUM 270UF 35V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:250
Packaging:Tape & Box (TB) Alternate Packaging
Series:PW
Capacitance:680μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:63V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:1.62A
Impedance:50 mOhm
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)