 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (35YXG330MEFC10X16)
Rubycon 35YXG330MEFC10X16
PartNo:
35YXG330MEFC10X16
Manufacturers: Rubycon
Qty: 3878
Request Qty:
Description: CAP ALUM 330UF 35V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:KXJ
Capacitance:56μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:450V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:590mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):1.831" (46.50mm)