 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (35YXG33MEFC5X11)
Rubycon 35YXG33MEFC5X11
PartNo:
35YXG33MEFC5X11
Manufacturers: Rubycon
Qty: 2996
Request Qty:
Description: CAP ALUM 33UF 35V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:RS
Capacitance:150μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:160V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:710mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)