 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (35YXG470MEFC10X20)
Rubycon 35YXG470MEFC10X20
PartNo:
35YXG470MEFC10X20
Manufacturers: Rubycon
Qty: 991
Request Qty:
Description: CAP ALUM 470UF 35V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:GR
Capacitance:180μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:250V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:900mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)