 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (35YXJ2200M16X25)
Rubycon 35YXJ2200M16X25
PartNo:
35YXJ2200M16X25
Manufacturers: Rubycon
Qty: 718
Request Qty:
Description: CAP ALUM 2200UF 35V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:SMQ
Capacitance:390μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:420V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:2.27A
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)