 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (35YXJ470MCA10X16)
Rubycon 35YXJ470MCA10X16
PartNo:
35YXJ470MCA10X16
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1283
Request Qty:
Description: CAP ALUM 470UF 35V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:PW
Capacitance:82μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:35V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:279.5mA
Impedance:230 mOhm
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.650" (16.50mm)