 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (35ZLH2200MEFC16X25)
Rubycon 35ZLH2200MEFC16X25
PartNo:
35ZLH2200MEFC16X25
Manufacturers: Rubycon
Qty: 820
Request Qty:
Description: CAP ALUM 2200UF 35V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:
Packaging:Bulk
Series:TS-UQ
Capacitance:470μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:420V
ESR (Equivalent Series Resistance):423 mOhm
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:2.61A
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.575" (40.00mm)