 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (35ZLH47MEFC5X11)
Rubycon 35ZLH47MEFC5X11
PartNo:
35ZLH47MEFC5X11
Manufacturers: Rubycon
Qty: 33360
Request Qty:
Description: CAP ALUM 47UF 35V 20% RADIAL
Packaging:Bulk
Series:PW
Capacitance:10μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:315V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:72mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.787" (20.00mm)