 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (35ZLJ1500MGC16X20)
Rubycon 35ZLJ1500MGC16X20
PartNo:
35ZLJ1500MGC16X20
Manufacturers: Rubycon
Qty: 762
Request Qty:
Description: CAP ALUM 1500UF 35V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:S
Capacitance:22μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:35V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:Automotive
Ripple Current:36mA
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size:0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)