 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (35ZLJ220M8X16)
Rubycon 35ZLJ220M8X16
PartNo:
35ZLJ220M8X16
Manufacturers: Rubycon
Qty: 2278
Request Qty:
Description: CAP ALUM 220UF 35V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:FM
Capacitance:3300μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:16V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:3A
Impedance:12 mOhm
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)