 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (35ZLJ330M8X20)
Rubycon 35ZLJ330M8X20
PartNo:
35ZLJ330M8X20
Manufacturers: Rubycon
Qty: 609
Request Qty:
Description: CAP ALUM 330UF 35V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:PM
Capacitance:68μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:50V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:255mA
Impedance:200 mOhm
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.531" (13.50mm)