 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (35ZLJ47MTA5X11)
Rubycon 35ZLJ47MTA5X11
PartNo:
35ZLJ47MTA5X11
Manufacturers: Rubycon
Qty: 724
Request Qty:
Description: CAP ALUM 47UF 35V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:GU
Capacitance:680μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:180V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:1.78A
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.181" (30.00mm)