 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (35ZLS560MEFC10X20)
Rubycon 35ZLS560MEFC10X20
PartNo:
35ZLS560MEFC10X20
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1000
Request Qty:
Description: CAP ALUM 560UF 35V RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:500
Packaging:Tape & Reel (TR) Alternate Packaging
Series:FK
Capacitance:33μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:63V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:Automotive
Ripple Current:187.5mA
Impedance:650 mOhm
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)