 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (35ZLS680MEFC10X23)
Rubycon 35ZLS680MEFC10X23
PartNo:
35ZLS680MEFC10X23
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1000
Request Qty:
Description: CAP ALUM 680UF 35V RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:CY
Capacitance:39μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:400V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:Polar
Applications:General Purpose
Ripple Current:465mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):1.299" (33.00mm)