 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (400AX15M10X16)
Rubycon 400AX15M10X16
PartNo:
400AX15M10X16
Manufacturers: Rubycon
Qty: 673
Request Qty:
Description: CAP ALUM 15UF 400V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:381LX
Capacitance:1800μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:80V
ESR (Equivalent Series Resistance):111 mOhm
Lifetime @ Temp#:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:1.8A
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.378" (35.00mm)