 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (400BXW27MEFC10X25)
Rubycon 400BXW27MEFC10X25
PartNo:
400BXW27MEFC10X25
Manufacturers: Rubycon
Qty: 910
Request Qty:
Description: CAP ALUM 27UF 400V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:VY
Capacitance:220μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:160V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:410mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.319" (33.50mm)