 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (400BXW33MEFC10X30)
Rubycon 400BXW33MEFC10X30
PartNo:
400BXW33MEFC10X30
Manufacturers: Rubycon
Qty: 704
Request Qty:
Description: CAP ALUM 33UF 400V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:SMQ
Capacitance:560μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:420V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:2.82A
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)