 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (400HXG120MEFCSN22X30)
Rubycon 400HXG120MEFCSN22X30
PartNo:
400HXG120MEFCSN22X30
Manufacturers: Rubycon
Qty: 994
Request Qty:
Description: CAP ALUM 120UF 400V 20% SNAP
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:AQ
Capacitance:82μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:400V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:580mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)