 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (400LLE6R8MEFC10X16)
Rubycon 400LLE6R8MEFC10X16
PartNo:
400LLE6R8MEFC10X16
Manufacturers: Rubycon
Qty: 5830
Request Qty:
Description: CAP ALUM 6.8UF 400V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:cxda-ReelR Alternate Packaging
Series:Alchip? MVA
Capacitance:22μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:25V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:41mA
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.205" (5.20mm)
Surface Mount Land Size:0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)