 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (400VXH220MEFCSN25X30)
Rubycon 400VXH220MEFCSN25X30
PartNo:
400VXH220MEFCSN25X30
Manufacturers: Rubycon
Qty: 130
Request Qty:
Description: CAP ALUM 220UF 400V 20% SNAP
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:RZ
Capacitance:22μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:50V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:65mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.413" (10.50mm)