 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (400VXH270MEFCSN22X45)
Rubycon 400VXH270MEFCSN22X45
PartNo:
400VXH270MEFCSN22X45
Manufacturers: Rubycon
Qty: 170
Request Qty:
Description: CAP ALUM 270UF 400V 20% SNAP
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:NX
Capacitance:1800μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:450V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:6.4A
Impedance:-
Lead Spacing:0.866" (22.00mm)
Size / Dimension:2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max):5.236" (133.00mm)