 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (420MXH220MEFCSN25X30)
Rubycon 420MXH220MEFCSN25X30
PartNo:
420MXH220MEFCSN25X30
Manufacturers: Rubycon
Qty: 194
Request Qty:
Description: CAP ALUM 220UF 420V 20% SNAP
Product Information:
Minimum Quantity:1Non-Stock
Packaging:Bulk
Series:TS-NH
Capacitance:220μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:400V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:1A
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.969" (50.00mm)