 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (450BXC10MEFC10X20)
Rubycon 450BXC10MEFC10X20
PartNo:
450BXC10MEFC10X20
Manufacturers: Rubycon
Qty: 5063
Request Qty:
Description: CAP ALUM 10UF 450V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:B41458
Capacitance:15000μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:40V
ESR (Equivalent Series Resistance):27 mOhm
Lifetime @ Temp#:12000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:8.3A
Impedance:24 mOhm
Lead Spacing:0.500" (12.70mm)
Size / Dimension:1.406" Dia (35.70mm)
Height - Seated (Max):3.217" (81.70mm)