 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (450BXW100MEFC18X30)
Rubycon 450BXW100MEFC18X30
PartNo:
450BXW100MEFC18X30
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1485
Request Qty:
Description: CAP ALUM 100UF 450V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:cxda-ReelR Alternate Packaging
Series:CD
Capacitance:330μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:80V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:793mA
Impedance:170 mOhm
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):0.689" (17.50mm)
Surface Mount Land Size:0.673" L x 0.673" W (17.10mm x 17.10mm)