 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (450BXW120MEFC18X35)
Rubycon 450BXW120MEFC18X35
PartNo:
450BXW120MEFC18X35
Manufacturers: Rubycon
Qty: 884
Request Qty:
Description: CAP ALUM 120UF 450V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:125
Packaging:Tape & Reel (TR) Alternate Packaging
Series:FK
Capacitance:2200μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:25V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:Automotive
Ripple Current:1.4A
Impedance:35 mOhm
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size:0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)