 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (450BXW15MEFC10X20)
Rubycon 450BXW15MEFC10X20
PartNo:
450BXW15MEFC10X20
Manufacturers: Rubycon
Qty: 873
Request Qty:
Description: CAP ALUM 15UF 450V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:
Packaging:Bulk
Series:TS-UQ
Capacitance:1800μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:200V
ESR (Equivalent Series Resistance):120 mOhm
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:4.32A
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.378" (35.00mm)