 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (450BXW56MEFC16X25)
Rubycon 450BXW56MEFC16X25
PartNo:
450BXW56MEFC16X25
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1006
Request Qty:
Description: CAP ALUM 56UF 450V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:PV
Capacitance:10μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:50V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:115mA
Impedance:2 Ohm
Lead Spacing:0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)